EKSKLUZIVNO: Kome je Dodik prodao naftnu industriju RS?



Dodik je Rafineriju nafte i ostala preduzeća iz sastava NIRS-a prodao Zarubežnjeftu u čijoj se upravljačkoj strukturi nalazi i Duško Perović, šef Predstavništva RS u Moskvi. Ozbiljne su indicije da je upravo Perović predstavnik kompanije Partenon holdings, za koju se sumnja da je u vlasništvu nekog iz vrha Republike Srpske
Ugovor o prodaji akcija Naftne industrije RS, preduzeća „Rafinerija nafte“ AD Bosanski Brod, „Petrol“ AD Banja Luka i „Rafinerija ulja Modriča“ AD Modriča, zaključen je 2. februara 2007.godine. Ništa problematično, da ugovor, umjesto Direkcije za privatizaciju RS, nije potpisala Vlada na čijem je čelu bio Milorad Dodik. A to je nezakonito!
Zakon o uslovima prodaje akcija preduzeća iz oblasti naftne industrije RS je donesen je 28. februara 2007. g., a stupio na snagu 08. marta 2007. godine, što ukazuje da je zakon prilagođen već zaključenoj prodaji akcija NIRS-a.
Nezakonita prodaja ne može se opravdati ni zakonskim vakuumom. Investiciono-razvojna banka RS osnovana je 6. decembra 2006. gpdine, a ulogu ovlašćenog prodavca državnog kapitala od Direkcije, preuzela je tek 20. juna 2007. I za to je kriva Dodikova Vlada i Narodna skupština RS.
Ugovor između Njeftegazinkora i Vlade RS u startu je dobio oznaku „strogo povjerljivo“, iako bez ikakvog zakonskog osnova. Ali, danas se već sasvim jasno vide stvarni razlozi prikrivanja informacija o prodaji državnog kapitala u NIRS-u.
Istina, bilo koje preduzeće može svoje poslovne podatke proglasiti ekonomskom tajnom, ali nije jasno po kojim kriterijumima to može učiniti Vlada, tim prije što u ovom slučaju koristi budžetska i van budžetska sredstva za pokrivanje troškova u realizaciji prodajnog ugovora.
U trenutku prodaje potpuno je nejasno kako su utvrđeni postojeći dugovi i obaveze Vlade RS po ugovoru. Spominju dva iznosa: jedan od 36 miliona i jedan od 133 miliona KM. U tako nejasnoj podjeli obaveza i dugova, još manje su jasne namjere Vlade.
dodik i rusi
Ugovor o prodaji NIRS-a, umjesto tadašnje Direkcije za privatizaciju RS, potpisala je Vlada na čijem je čelu bio Milorad Dodik. A to je nezakonito!
Indikativno je da se Vlada RS obavezuje da će namiriti bilo koje iznose kupcu u vidu obaveza preduzeća koje nisu iskazane na dan prodaje. Ovo može da znači da, ili Njeftegazinkor ne zna kolike su obaveze preduzeća koja kupuje, pa očekuje i dodatne povjerioce i potraživanja, ili da se prodavac nalazio u prilično nezgodnoj situaciji kada je pregovarao o uslovima prodaje. Jedino tako bi se moglo obrazložiti bjanko prihvatanje svih budućih obaveza Vlade RS prema ruskom kupcu.
Očito je da se tadašnjem premijeru Miloradu Dodiku, žurilo da što prije proda akcije, pa je prihvatio sve tražene uslove. Bolje rečeno, one u čijem određivanju je sam učestvovao!
A onda je prodaju NIRS-a javnosti predstavio kao „najbolji je ekonomski posao Vlade RS“.
Najzanimljivija klauzula ugovora ruskoj kompaniji obezbjeđuje da joj, ako se privatizacija proglasi pravno spornom ili poništi, Vlada RS nadokanadi Njeftegazinkoru sve gubitke.
Ipak, glavni akteri prodaje NIRS-a znali su dobro šta rade.
Zanimljivo je da u trenutku prodaje ni pravni status kupca nije bio jasan, niti su uz ugovor priloženi dokumenti iz kojih bi se vidjela struktura kapitala. Prema Zaključku Konkurencijskog savjeta BiH o Rafineriji nafte Brod, vidljiva je bila samo struktura privrednog subjekta Njeftkazinkor. Prema tom dokumentu, Otvoreno dioničarsko društvo Zarubežnjeft (koje je u 100% vlasništvu Ruske Federacije)je vlasnik 40 odsto kapitala Njeftkazinkora, dok ostalih 60 procenata vlasništva pripada trojici fizičkih lica (po 20%). Ta lica koji su vlasnici tri društva sa ograničenom odgovornošću. Nikada javno nisu saopštena imena tih lica, ali se godinama unazad spekulisalo da je riječ o ljudima iz Republike Srpske. I to onima iz samog političkog vrha!
dokument Perovic
Ključno pitanje je ko je vlasnik firme Invest- Tehnologija, koja je ranije bila suvlasnik Njeftegazinkora, a koju je očito zamijenila kompanija Devin financial LTDsa Djevičanskih ostrva
Sumnje u to podgrijava i činjenica da je Vlada RS 17. jula 2007. odobrila sredstava sa računa za posebne namjene za izmirenje obaveza prema firmi Devin financial LTD sa britanskih Djevičanskih ostrva u iznosu od 47 miliona američkih dolara, po osnovu ugovora o preuzimanju duga između Vlade RS, Rafinerije nafte u Brodu i te kompanije.
Istovremeno, Vlada Milorada Dodika odobrava dodatnih 9,1 milion dolara za izmirenje obaveza prema firmi Tifon d.o.o Zagreb, po istom osnovu. Riječ je o firmi hrvatskog generala Ivana Čermaka, kojem je zbog ratnih zločina nad Srbima sudio Haški trubunal, a na kraju ga i oslobodio.
Devin financial LTD sa britanskih Djevičanskih ostrva je vlasništvo famoznog čečenskog biznismena Salembega Hadžijeva, koji je brodskoj rafineriji prodavao sirovu naftu. Hadžijevu je početkom 2004. bivši generalni direktor Rafinerije Ilija Drpa ponudio da se dio duga od 37 miliona dolara vrati u akcijama Rafinerije. Međutim, do povratka Dodika na vlast to nije realizovano.
Već 2010. godine došlo je do prikrivanja i prestrojavanja početnih pozicija u Njeftegazinkoru, jer je nakon te godine kompanija morala da javno saopšti sva povezana lica. Posebno je zanimljivo učešće firme Partenon holdings sa britanskih Djevičanskih ostrva, na koja su 2007. Iz budžeta RS prebačena 47 miliona dolara!
Duško Perović, šef Predstavništva RS u Moskvi naprasno je 30. jula 2010. postao član Savjeta direktora, što je veoma indikativno, jer se imenovanja u taj upravni organ vrše iz naslova kapitala.
dusko perovic
Da li je Duško Perović vlasnik of-šor kompanije, ili je samo nečija produžena ruka u Savjetu direktora Njeftegazinkora?
Uzimajući u obzir da je firma čečenskog biznismena, kojoj je Rafinerija dugovala, registrovana na Djevičanskim ostrvima, Hadžijevu je učinjena velika usluga transfera novca koji ne podliježe porezu. Za tu uslugu se obično plaća 20 odsto provizije. Najbolji način isplate provizije je na licu mjesta, gdje osnuješ firmu i primiš novac. Tamo su osnivači anonimni i jedini način da se dođe do njihovih imena je Interpolova istraga.
Budući da Partenon holdings sa Djevičanskih ostrva ima 20 odsto glasačkih prava u Njeftegazinkoru, sve ukazuje na to da bi Perović mogao da bude predstavnik baš te firme u organima kompanije koja je kupila Rafineriju Brod i ostala preduzeća NIRS-a. Brojne su indicije koje upućuju upravo na to

Коментари

Популарни постови